Justice Courts

2017 District Attorney Schedule

Brookfield Town Court


P.O. Box 103
Main Street
Brookfield, New York 13314

Phone: 315-899-5856
Fax 315-899-3082

View the Calendar.

Honorable Mary Lou Rhodes
Clerk: Sharon Woolsey

ADA: Kathleen A. Rapasadi
Office Assistant: Lori Storm

Canastota Village Court

205 S Peterboro Street
Canastota, New York 13032

Phone: 315-697-9410
Fax: 315-697-8666

View the Calendar.

Honorable Edward Pokorny
Clerk: Debra DiGeorge

ADA: Paul Deep
Office Assistant: Tiffany Lawrence

Cazenovia Town Court

90 Albany Street
Cazenovia, New York 13035

Phone: 315-662-3169
Fax: 315-655-4830

View the Calendar.

Honorable Fred Palmer
Clerk: Shea

ADA: Kathleen Rapasadi
Office Assistant: Lori Storm

Cazenovia Town Court

90 Albany Street
Cazenovia, New York 13035

Phone: 315-474-2981
Fax: 315-474-5574

View the Calendar.

Honorable Timothy Moore
Clerk: Mary Ellen

ADA: Paul Deep
Office Assistant: Tiffany Lawrence

Cazenovia Village Court

90 Albany Street
Cazenovia, New York 13035

Phone: 315-655-4011
Fax: 315-655-4260

View the Calendar.

Honorable Timothy Moore
Honorable D. Christian Fischer
Clerk: Kerry Bishal

ADA: Paul Deep
Office Assistant: Tiffany Lawrence

Chittenango Village Court

222 Genesee Street
Chittenango, New York 13037

Phone: 315-687-3937
Fax: 315-687-6622

View the Calendar.

Honorable John Button
Honorable Christina Sudol
Clerk: Jessica Getman

ADA: Kathleen Rapasadi
Office Assistant: Lori Storm

Deruyter Town Court

735 Utica Street
DeRuyter, New York 13052

Fax: 315-367-1356

View the Calendar.

Honorable John Fox
Court Phone: 315-367-1357

Honorable Mitchell VanNorstrand
Court Phone: 315-367-1356

Elizabeth Healy, ADA
Office Assistant: Tiffany Lawrence

Earlville Village Court

8 N Main Street
P.O. Box 88
Earlville, New York 13332
 
Phone: 315-691-6020
Fax: 315-691-5504

View the Calendar.

Honorable Henry R. Moore
Clerk: Sandy Crumb

ADA: Kathleen Rapasadi
Office Assistant: Lori Storm

Eaton Town Court


P.O. Box 66
Cedar Street
Morrisville, New York 13408

Phone: 315-684-3154
Fax: 315-684-9299

View the Calendar.

Honorable Mark Whitney
Clerk: Brenda Herrick

ADA: Scott Bielicki
Office Assistant: Lori Storm

Fenner Town Court

Fenner Town Office Building
3151 Fenner East Road
Cazenovia, New York 13035

Phone: 315-655-2705
Fax: 315-655-4619

View the Calendar.

Honorable Norman L. Watts, Jr.
Clerk: Donna Watson

ADA: Kathleen Rapasadi
Office Assistant: Lori Storm

Georgetown Town Court

460 Route 26
Georgetown, New York 13072

Phone: 315-837-4226
Fax: 315-837-4795

View the Calendar.

Honorable Sara Billy

ADA: Kathleen Rapasadi
Office Assistant: Lori Storm

Hamilton Village Court


60 Montgomery Street
Hamilton, New York 13346

Phone: 315-824-3508
Fax: 315-824-5604

View the Calendar.

Honorable Thomas P. Bogan
Clerk: Sandy Crumb

ADA: Paul Deep
Office Assistant: Tiffany Lawrence

Hamilton Town Court

60 Montgomery Street
Hamilton, New York 13346

Phone: 315-824-3508
Fax: 315-824-5604

View the Calendar.

Lebanon Town Court


1210 Bradley Brook Road
Earlville, New York 13332

Phone: 315-837-4844

View the Calendar.

Lenox Town Court

205 S Peterboro Street
Canastota, New York 13032

Phone: 315-697-9410
Fax: 315-697-8666

View the Calendar.

Honorable Edward Pokorny
Clerk: Janice Condes / phone ext. 2

Honorable Grace Rapasadi
Clerk: Donna DiGeorge / phone ext. 3

ADA: Paul Deep
Office Assistant: Tiffany Lawrence

Lincoln Town Court

P.O. Box 101
Wampsville, New York 13163

View the Calendar.

Honorable Herbert Kissel
Fax: 315-366-0530

Honorable Robert Sturdevant, Jr.
Fax: 315-363-0424

ADA: Joseph Mellace
Office Assistant: Linda Paul

Madison Town Court

Town Hall
P.O. Box 42
Madison, New York 13402

Phone: 315-893-7544
Fax: 315-893-7425

View the Calendar.

Honorable Robert Engle
Clerk: Kathrine Williamson

ADA: Kathleen Rapasadi
Office Assistant: Lori Storm

Madison Town Court

Town Hall
P.O. Box 42
Madison, New York 13402

Phone: 315-893-7544
Fax: 315-893-7425

View the Calendar.

Honorable Michael Hynes

ADA: Kathleen Rapasadi
Office Assistant: Lori Storm

Morrisville Village Court

P.O. Box 66, Cedar Street
Morrisville, New York 13408

Phone: 315-684-3154
Fax: 315-684-9299

View the Calendar.

Honorable Mark Whitney
Clerk: Brenda Herrick

ADA: Scott Bielicki
Office Assistant: Lori Storm

Nelson Town Court

4085 Nelson Road
Town Hall
Cazenovia, New York 13035

Phone: 315-655-8582, ext. 6
Fax: 315-655-4389

View the Calendar.

Honorable Karin Marris
Clerk: Pat Amico

ADA: Kathleen Rapasadi
Office Assistant: Lori Storm

Oneida City Court

108 Main Street
Oneida, New York 13421

Phone: 315-266-4740
Fax: 646-963-6435

View the Calendar.

Oneida City Court

108 Main Street
Oneida, New York 13421

Phone: 315-266-4740
Fax: 646-963-6435

View the Calendar.

Smithfield Town Court

5255 Pleasant Valley
Cazenovia, New York 13035

Phone: 315-684-7929
Fax: 315-684-1034

View the Calendar.

Stockbridge Town Court


5314 Main Street
Munnsville, New York 13409

Phone: 315-495-2586 (Thursday only)

View the Calendar.

Honorable Daniel Vineall

ADA: Elizabeth Healy
Office Assistant: Tiffany Lawrence

Sullivan Town Court


7507 Lakeport Road
Chittenango, New York 13037

Phone: 315-687-3347
Fax: 315-687-1098

View the Calendar.

Honorable John Button
Clerk: Kim Howard

ADA: Elizabeth S Healy
Tiffany Lawrence

Sullivan Town Court


7507 Lakeport Road
Chittenango, New York 13037

Phone: 315-510-3674
Fax: 315-687-1098

View the Calendar.

Honorable Michael St. Leger
Clerk: Donna Watson

ADA: Elizabeth S Healy
Tiffany Lawrence